Kdo jsme
Host je literární měsíčník se slavnou tradicí od roku 1921 a ještě slavnější přítomností od roku 1985. Každé číslo tvoří zhruba sto stran věnovaných současné i klasické literatuře, důležitým informacím o nových knihách, začínajících i renomovaných spisovatelích, kritickému hodnocení knižní produkce a zamyšlení nad trendy, fenomény a kauzami, které hýbou literárním světem. V Hostu publikují nejvýznamnější osobnosti současné české literatury a literární kritiky. Velký prostor je zde věnován také literatuře světové. Host je hloubavý i dloubavý postoj k textům kolem nás. Je to životní styl každého, kdo miluje čtení a literaturu.
Redakce
-
Jan Němecšéfredaktorjan.nemec@casopishost.cz
-
Zdeněk Staszektéma, zprávyzdenek.staszek@casopishost.cz
-
Klára Fleyberkováredaktorkaklara.fleyberkova@casopishost.cz
-
Václav Maxmiliáneseje, sloupky, básník číslavaclav.maxmilian@casopishost.cz
-
Ondřej Nezbedakritiky a recenzeondrej.nezbeda@casopishost.cz
-
Frederika Halfarováprodukcefrederika.halfarova@casopishost.cz
-
Alena Němcovákorekturynemcova@hostbrno.cz
-
Matěj Málekgrafická úprava a sazbamatej.malek@stilltesting.cz
Historie
Host 1921-1929
K životu povstává v Přerově, záhy je přenesen do Brna, ve finále vychází v Praze. Literární skupina, expresionismus, poezie, próza, polemiky. Revue na vlnách pražského a brněnského Devětsilu. Seifert, Nezval, Halas, Černý, Teige, Blatný, Jeřábek, Wolker. Sotva básník „jenž miloval svět / a pro spravedlnost jeho šel se bít“, tasí srdce a zemře, v Hostu anonymně hlásí: Dosti Wolkra! Kdo nebyl nikdy mladý, ať hodí kamenem.
Host do domu 1954-1970
Literární časopis pro Brno na Svazu spisovatelů vyřve poslanec a rektor zdejší univerzity Trávníček. S názvem přijde satyr & koryfej Nezval. Wolker už se zase nějak hodí. V prvních ročnících šedivý provinční věstník. Později, pod taktovkou básníka Skácela, stěžejní kulturní žurnál své doby s ikonickou obálkou (Jaši) Davida. Samí zářiví duchové té vzrušené doby: Mikulášek, Kundera, Trefulka, Sus, Suchomel, Kožmín, Opelík, Uhde, Švanda, Přidal. Vydávání zastaveno z moci úřadů a dějin.
Host 1985-1989
Ležící rukavici zvedá nonkonformní muž jménem Skála. Topič, písničkář, disident. Pánové Skácel a Trefulka prý z aktivit fósatého mladíka radost nemají. Tajná policie také ne, a vydavatele odmění aspoň delší vazbou. Slovutnému názvu Host (teď už zase bez domu) prokazuje čest. S přáteli na sklonku oné éry vydá pět opulentních samizdatových sborníků. Jitka Skálová je převáží v kočárku pod dítětem. Stránky posledního čísla už pomáhají vázat stávkující vysokoškoláci. Do Brna přijede prezident Havel, (Roman) Švanda mu svobodně předá jeden kus.
Host 1995-dosud
Z moci dějin je revue Host konečně legální. Skála se po listopadu vrhne na podnikání. Otěže po něm přebírá charismatický kritik Fic. Řídí Host tři léta. V redakci se objeví studenti zdejší bohemistiky Balaštík a Reichel, přibyde přespolní student Stöhr. Přesně v polovině devadesátých let je za předsednictví básníka Veselského ustaven Spolek přátel vydávání časopisu Host. Časem se uklidní grafika, nalezne formát, stabilizuje periodicita. V časopise se objevují skvělí mladší kolegové: Bilík, Janda, Sečkař, Řehulková, Němec, Klíčová, Staszek. Porodíme více než dvě stě čísel. A dál jdeme vesele, bez ohlížení.
Foto: archiv Romana Švandy